Züccaciye sektörünün çatı derneği Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), aile işletmelerinde sürdürülebilirlik kavramını masaya yatırdı. Kurumsallaşmanın ve kuşaklar arası geçişlerin deneyimlerle anlatıldığı seminer, Elite World Europe Hotels Halkalı’da gerçekleşti.

Züccaciye sektörünün yüzde 90’ını temsil eden, bu anlamda “sektörün çatı derneği” unvanını taşıyan ZÜCDER, sektörde ağırlık kazanan aile şirketleri için önemli bir seminere imza attı.  Köklü aile işletmelerinde sürdürülebilirlik kavramını ele almak üzere 13 Mart Çarşamba günü Elite World Europe Hotels Halkalı’da “Aile İşletmelerinde Sürdürülebilirlik’’ semineri düzenledi. Aile şirketlerinde kurumsallaşma, aile anayasasının önemi ve aile işletmelerinde kuşaklar arası geçiş gibi pek çok önemli kavram masaya yatırıldığı seminer için ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan, “Sadece kendi sektörümüz değil, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 95’i aile şirketlerinden oluşuyor ve aile şirketleri, milli gelirin yaklaşık yüzde 90’ını üretiyor. Ancak aile şirketlerinin yüzde 2-13 arası, 3. ve 4. nesillere aktarabiliyor. Biz de buradan hareketle, aile işletmeleri konumundaki üyelerimizin Türkiye’nin köklü aile şirketlerinden birine dönüşmeleri için bu semineri düzenlemeye karar verdik. Sektörümüzün başarılı aile şirketlerinin yöneticileri ve 3. kuşak üyeleriyle, onların başarı öyküleri üzerinden üyelerimize bir yol haritası çizmeyi hedefledik.” açıklamalarında bulundu.  Aile şirketlerinin planlamalarının örneklerle yol gösterildiği seminerde, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Üyesi Sami Erol “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşmayı, “Aile Anayasasının Önemi’ni ise Moral & Parners Ortağı Avukat Pamukkale anlattı.

ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kolbaşı moderatörlüğünde gerçekleşen “Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Kurumsallaşma’’ panelinde ise TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın Pandır, TKYD Aile Şirketleri Çalışma Grubu Eş Başkanı Aslı Erdoğan, TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü, Family Business Governance, LLP, UK Başkanı Haluk Alacaklıoğlu ve TUSİD Yönetim Kurulu Üyesi Murat Öztiryaki yer aldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here