Sarıçiçek Tabiatını Koruma Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 2. kez düzenlenen “Gurbetten Sılaya Tersine Göç” konferansı, Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Malatya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, konuşmasının bir bölümünde iş adamlarına seslenerek, “Gelin! Bir mağaza da memleketinize açın. Oralar da kalkınsın, istihdam oluşsun. Baba topraklarınızın kalkınmasına ön ayak olun” dedi.

Malatya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı, Mikrofon Delisi lakaplı Şenol Korkmaz’ın sunumunu yaptığı “Gurbetten Sılaya Tersine Göç” konulu konferansa bölgenin tanınan iş adamları ve STK Başkanları da katılırken, aynı zamanda bölgeye hizmet eden isimlere, Sarıçiçek Derneği tarafından plaket takdim edildi.

Programın Açılış Konuşmasını Bekir Hallaç Yaptı

Programa özel sinevizyon gösteriminin ardından konferansın açılış konuşmasını yapan Sarıçiçek Derneği ve 34GÜNDEM Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Hallaç, şu ifadeleri kullandı; “Kıymetli Dostlar, Sevgili Hemşehrilerim; Hepinize saygı ve sevgiler sunuyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. İkincisini düzenlediğimiz “Gurbetten Sılaya Tersine Göç” konferansımızın nedeni, gurbette olan hemşehrilerimizi memleketimize tekrar kazandırmak ve baba yurtlarına sahip çıkmalarını sağlamaktır. Türkiye İstatislik Kurumu (TÜİK)’in son araştırmasında Türkiye’deki en yaşlı nüfusun bulunduğu ilçeler arasında bölgemiz ilçelerinden; Ağın, Kemaliye, Arapgir ve Divriği’ninde olduğu açıklandı. Bunun nedeni yöremizin göç vermesi ve gençlerin yörede kalmayıp gurbete gitmeleri. Bundan yıllar önce terör korkusundan dolayı artık yaşlılarımızda köylerde durmuyorlardı. Terör bitti, fakat bu bir alışkanlık haline geldi. İhtiyar nüfusumuzun bir kısmı kışın gurbette çocuklarının yanında, yazın ise köylerine gidiyor. Bizlerde yıllarca düşündük; bu terk edilmişliği nasıl sona erdiririz diye? 25 Senedir bu konuda çalışıyoruz. Her fırsatta 5 – 10 günlüğüne de olsa gerek arkadaşlarımla gerek ise yalnız memleketimize gidip geliyoruz. Bugüne kadar 100.000 civarında insan, festivalimiz ve diğer çalışmalarımızdan dolayı bölgeye geldi. Bunun Türkiye’de ikinci bir örneği yoktur herhalde. Tüm bunları yaparken arkamızda duvar gibi duran bir isim vardı, oda Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu. Festivalimizin tüm donanımını; su, tuvalet, çöp, yol, çadır gibi ihtiyaçlarımızda yanımızda oldu. Festival alanımızda kaç çeşme çıkardık, kaç tuvalet ve hayvan sulama havuzu yaptık, belki başkanım bunları birazdan anlatacak. Bayrak ve memleket sevdamızdan dağların tepelerine şanlı türk bayrağımızı demir direkleri ile birlikte diktik. Haluk Cömertoğlu memleketi için sağlığını feda eden bir insan. 130 Kilo iken bir ara 50-60 kiloya kadar düştü. Kendisi çok fedakâr ve memleket sever bir insan. Allah ondan razı olsun. Gerisini Haluk başkanımızdan dinleyelim. Hepinize tekrar sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağ olun” şeklinde konuştu.

Fazlı Karaman’ın Şiirleri Programa Renk Kattı

Bahçelievler Belediyesi Beyaz Masa Müdürü, Şair ve Sunucu Fazlı Karaman tarafından okunan; Şahin Yıldırım’ın ‘Gelemem’ ile Kayseri Yahyalılı Şair Mehmet Postallı’nın ‘Köyüne Dön’ isimli şiirleri ilgiyle dinlendi. Karaman’ın ardından kürsüye davet edilen Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Mevlid Uyan bir konuşma yaparak STK ve yöresel derneklerin önemine değindi. Kendisininde uzun yıllardır dernek işleri ile ilgilendiğini söyledi.

Haluk Cömertoğlu; “Sıla-i Rahim’i İhmal Etmeyin”

Konuşmaların ardından konferans için sahneye çıkan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu; “İnsan hayatı mevsimler gibidir, İlkbahar mevsimini yaşayanlar şu an okullarında, yaz aylarını yaşayanlar ise çalışıyor. Ben ise güz denilen mevsimdeyim. Yaşım 50’nin küsuratlarında. Sarıçiçek Derneğinin düzenlediği ‘Gurbetten Sılaya Tersine Göç’ konusunu kendi dilimin döndüğünce sizlere anlatmak için burada bulunuyorum. Her insanın Sıla’sı kendi geninde yaratılış kodunda saklıdır. Baba yurduna gelecek olursak orası bir gün muhakkak gideceğimiz yerdir. Aman kardeşlerim siz vaktinde gelin. Sıla-i Rahim dediğimiz, kelime anlamında bile Alah’ın isminin olduğu baba yurdunuzu ihmal etmeyin. Yaşamak için markalı ürünlere ihtiyacınız yok. Bu marka merakına dayalı yaşam tarzının sizi şehir bataklığına daha da çok sapladığını unutmayın. Maddi gücünüz ne olursa olsun bu kentleşme adı altında ki köleleşme tuzağına düşmeyin. Bakın memleketinizde bağınız, bahçeniz, bostanlarınız yahut hiçbirşeyiniz olmasa bile babadan dededen miras evinizi sahiplenin, ekecek biçecek yerler çok oralarda, onu dert etmeyin. İşsiz olanlar gelsinler baba yurtlarına her yer toprak ve orada her yer ekilmeye müsait tarla. Bakın biz yaptık. Mor Reyhan çayı dedik. Bir sürü insan çalıştı ve biz bu işten kâr elde ettik. Güzel Anadolumuza sahip çıkalım. Oralarda bir kuru ekmeği paylaşmak var, dostluk var, kardeşlik var. Burada ne var? Dar sıkışık hayatlar içinde uyuşturucu bataklığı ve çeşitli sıkıntılar var. Derdiniz internet ise merak etmeyin köylerimizde de artık internet var. Bekletmeyin daha fazla baba yurdunuzu” ifadelerini kullandı.

Sözü sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında; ayetler, hadisler, kıssalar ve şiirlerden örnekler de veren Başkan Cömertoğlu’nun ardından plaket törenine geçildi.

‘Hizmetkarlar’ Unutulmadı

Yöredeki çalışmaları ve hizmetlerinden dolayı şu isimlere plaket verildi: Yöreye hizmetlerinden dolayı HALUK CÖMERTOĞLU (Arapkir Belediye Başkanı) • Organizasyon için kültür merkezini istifademize sunan OSMAN DEVELİOĞLU (Bahçelievler Belediye Başkanı) • Gurbetteki hemşehrilerimizi biraraya getirme gayretlerinden dolayı EMİN ÇIKRIKÇI (Bahçelievler Sivaslılar Derneği (BAHSİDER) Başkanı) • Sarıçiçek Derneği ve köyü Handere’ye maddi-manevi katkılardan dolayı MEHMET AKSU (Aksu Çarşı Yönetim Kurulu Başkanı) • Yörenin başarılı dernek başkanı MURAT GÜNDAY (Selimoğlu Köyü Dernek Başkanı) • Bölgenin sorun ve sıkıntılarını her platformda dile getirerek çözüm üreten BEKİR ÖZYURT (Sivas/Kangal Dernekler Federasyonu Başkanı) • Bölgenin tanıtımına yaptığı hizmetlerden dolayı MUZAFFER TUNÇ (Malatya Platformu Genel Başkanı) • Turizm, ve doğa sporlarıyla uluslararası ölçekte yörenin tanıtımını sağlayan Dr. FERİDUN ÇELİKMEN • Yöredeki çalışmaları ve kendi bölgesindeki hemşehrilerimizi biraraya getiren çalışmalarından dolayı BATTAL ADANIR (Antalya Akdeniz Sarıçiçek Dernek Başkanı) • Yörenin başarılı muhtarı ÖMER TURAN KAYA (Kekikpınar Köyü Muhtarı) • Yörenin doğal kültürünü, örf, adetlerinin tanıtımı ve yaşatılması adına yaptıkları çalışmalardan dolayı; MEHMET İNAN, HARUN DOĞAN, MEHMET YILMAZ • Yörede yaptığı bahçe ve ağaçlandırma çalışmalarından dolayı ARİF YILMAZ • Yöremize özgü yaptığı çiftlik evi ve bahçe düzenlemesinden dolayı TAHSİN GÜNDAY • Yörenin kalkınması adına Ocak Köyü’ne 300 dönüm fidan dikimi ve ağaçlandırma çalışmalarından dolayı RIZA ERMAN • Yörede başlattığı hayvancılık çalışmalarından dolayı ARİF KILIÇ • Yöremize kazandırdığı eserlerle yöre insanının yaşamını olumlu yönde etkileyen hayırseverlerlerimiz; SADIK KAYA, MUSTAFA KAMA, HÜSEYİN ÇAKMAK • Selimoğlu Köyü’ne kazandırdığı camiye emeklerinden dolayı ÖMER KAN • Divriği Cemevi ve Kültür Merkezi’nin yapımı için gösterdiği fedakârlıklardan dolayı ALİ HAYDAR YALÇIN • Yörede yaptığı şehir konforundaki evlerden dolayı; İBRAHİM AKKAYA (Ortaköy), MEHMET HALLAÇ (Konak Köyü), ALİ KAYA (Konak Köyü), MEHMET KAYA (Ağaçlıgöl Köyü) • Yöremizin ezgilerini yaşatan CENGİZ YURTSEVEN (Türk Halk Müziği sanatçısı) • Yazılı ve görsel yayınlarla yöremizi tanıtan ve sorunların çözümüne katkı sunan medya kuruluşları; YÖREMİZ ANADOLU DERGİSİ, ÖZDEN GAZETESİ, ARAPGİR POSTASI, YEŞİL DİVRİĞİ GAZETESİ, HASRET GAZETESİ, VİZYON 58 TV, KANAL 58 TV, SİVAS SRT TV.

Kokteyl ikramının da yapıldığı program, hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here